بیش از 90 درصد قطعات مورد نیاز واحدهای خود را از داخل کشور تامین می کنیم

علی فرهور مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق شهید رجایی در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه ها گفت: بیش از 90 درصد از تجهیزات و قطعات واحدهای نیروگاه را با تکیه بر توانمندی سازندگان داخلی تامین می کنیم.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق شهید رجایی، علی فرهور در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر تعامل با سازندگان داخلی قطعات، اظهار داشت: برای پایداری تولید واحدهای نیروگاه، 34 هزار نوع قطعه شامل قطعات ابزاردقیقی، الکتریکی و مکانیکی به صورت ثبت شده در انبار داریم که در سال به طور متوسط حدود 10 درصد این قطعات را که مصارف روزانه، ماهانه و سالیانه دارند، شارژ می کنیم. خوشبختانه با تلاش همکاران، توانسته ایم ارتباطات خوبی با سازندگان داخلی قطعات و تجهیزات برقرار کنیم که نتیجه آن ساخت اکثر قطعات درداخل کشور است که در این خصوص می توان به ساخت الکتروموتورهای پرقدرت 6/6 کیلوولت اشاره نمود. لازم به توضیح است که با اتکا به ظرفیت های داخلی و تهیه قطعات از سوی سازندگان داخل کشور، هزینه  تامین این قطعات، معادل یک سوم هزینه قطعات خارجی است.
مدیرعامل نیروگاه در پاسخ به این سوال که آیا کیفیت این قطعات قابل رقابت با نمونه های خارجی هست؟ گفت: توانمندی سازندگان داخلی در زمینه اقتصاد مقاومتی فوق العاده است، به شرطی که با پذیرش ریسک منطقی، سازندگان داخلی را شناسایی کنیم که تاکنون در این خصوص موفق عمل نموده ایم، به طوری که با استفاده از قطعات ساخت داخل، بدون تاثیر منفی در فرآیند تولید برق، به فعالیت خود ادامه داده ایم.
مصرف آب در نیروگاه شهید رجایی، کاهش قابل توجهی داشته است.
علی فرهور در خصوص مدیریت مصرف آب در نیروگاه اظهار داشت: با بکارگیری روش های موثر و استفاده از ایده های موثر همکاران، میزان قابل توجهی از مصرف آب در نیروگاه کاهش یافته است؛ به طوری که هم اکنون میزان متوسط آب مصرفی در نیروگاه، به ازای هر مگاوات ساعت انرژی، نزدیک به 110 لیتر رسیده که شاخص خوبی در صنعت برق است. به بیان دیگر می توان گفت، به ازای هر کیلووات ساعت، حدود 12/0 لیتر آب در نیروگاه مصرف می شود که این میزان مصرف، همسو با سیاست های مدیریت صحیح مصرف آب در کشور است.
مدیرعامل نیروگاه در ادامه نشست خبری، در پاسخ به پرسشی با محور الگوی مصرف سوخت در نیروگاه بیان داشت: خوشبختانه با همکاری شرکت ملی گاز ایران و به ویژه شرکت گاز استان، در سال گذشته، شرایط خوبی داشتیم.  این نیروگاه برای تولید 12 میلیارد کیلووات ساعت انرژی الکتریکی در سال، به حدود 3 میلیارد مترمکعب گاز معادل نیاز دارد که اگر تامین نشود، ناچار به استفاده از سوخت دوم هستیم.
وی افزود: در سال گذشته نزدیک به 2 میلیارد و پانصد و پنجاه میلیون مترمکعب گاز طبیعی و حدود 500 هزار لیتر مازوت و گازوییل مصرف کردیم که با این الگوی مصرف، کمترین میزان آلایندگی را تجربه نمودیم. این درحالی است که مصرف سوخت مازوت در نیروگاه به دلیل افت فشار گاز در شرایط فصل زمستان و برای تثبیت فشارسوخت گاز در مصارف خانگی است.
مدیرعامل نیروگاه به پرسش خبرنگاری که از تفاوت عملکرد نیروگاه در پیک تابستان و ماه های دیگر سال، سوال کرده بود پاسخ داد: تمام تلاش ما و همکاران ما آن است که فصل گرم تابستان، بدون هیچ مشکلی سپری شود. بهتر است بدانید، بیش از یک سوم مصرف انرژی الکتریکی در تابستان، مربوط به سیستم های سرمایشی است؛ بنابراین موظف هستیم با تمام توان، برق تولید کنیم تا خللی در پایداری شبکه سراسری تولید برق به وجود نیاید. این درحالی است که درفصل گرم سال به دلیل افزایش دمای هوا، واحدهای گازی دچار محدودیت تولید می شوند؛ یعنی هرچه دما بالاتر رود، تولید برق در این واحدها محدودتر می شود که همکارانمان برای مقابله با این محدودیت، از سیستم «مه پاش» و شست و شوی برج های خنک کننده استفاده می کنند. تعریف کشیک بحران هم، اقدام دیگری است تا براساس ضرورت حفظ آمادگی و پایداری واحدها در فصل پیک تابستان، از بروز اشکالات در واحدها جلوگیری شود.
سعی داریم با ایجاد تغییراتی در سیستم جذب کننده حرارت دود خروجی، راندمان واحدهای بخاری را از 37 درصد به 39 درصد ارتقا بخشیم.
علی فرهور در ادامه توضیحاتش به توانمندی متخصصان نیروگاه و راندمان واحدهای این شرکت اشاره کرد و افزود: معمولا سازندگان خارجی قطعات، نقشه های اصلی و مهم تجهیزات و قطعات را به کشور خریدار نمی دهند و تنها به ارائه کدهایی که تنها برای درخواست خرید از آن ها تعریف شده است، بسنده می کنند. خوشبختانه همکاران ما توانستند با اتکا به توانمندی و استعداد خود، نقشه های قطعات و تجهیزات را با دقت بالا ترسیم و در ادامه با کمک سازندگان داخلی و از طریق مهندسی معکوس، نیازهای خود را از داخل تهیه نمایند.
مدیرعامل نیروگاه ادامه داد: این اقدامات که بر خودباوری همکارانم استوار است موجب شد تا از میزان تولید برق سالیانه ما که حدود 12 میلیارد کیلووات ساعت است، کاسته نشده و واحدهای سیکل ترکیبی و بخاری این نیروگاه به ترتیب با راندمان حدود 44 و 37 درصد به طور شبانه روزی به فعالیت خود ادامه دهند. البته سعی داریم با ایجاد تغییراتی در سیستم جذب کننده حرارت دود خروجی، راندمان واحدهای بخاری را از 37 درصد به 39 درصد ارتقا بخشیم.

با احداث و راه اندازی 2 بلوک جدید سیکل ترکیبی، 1300 مگاوات به توان تولید نیروگاه شهید رجایی اضافه خواهد شد.
علی فرهور در توضیح پیرامون طرح توسعه نیروگاه شهید رجایی گفت: خوشبختانه با موافقت هایی که از شورای عالی اقتصاد گرفته شده، در نیروگاه شهید رجایی 2 واحد سیکل ترکیبی در کلاس«j» با راندمان بالای 60 درصد نصب خواهد شد که هم اکنون کارشناسان درحال بررسی مقدمات این کار هستند و امید است با پیگیری شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی، این طرح از ابتدای سال آینده اجرایی شود.
مدیرعامل نیروگاه درتکمیل این سخن افزود: با احداث و راه اندازی 2 بلوک جدید سیکل ترکیبی که هریک  دارای توان تولید 680 مگاوات است، 1300 مگاوات به ظرفیت تولید نیروگاه شهید رجایی اضافه خواهد شد.
علی فرهور در ادامه به پرسشی در خصوص رابطه نیروگاه شهید رجایی با محیط زیست پاسخ داد و گفت: اگر آلاینده ها را به 3 بخش آب، خاک و هوا تقسیم کنیم، می بینیم که در مورد خاک، هیچ گونه مشکلی نداریم. چراکه تمام پسماندها را جمع آوری و با مجوز محیط زیست، در مکان هایی که در نظرگرفته شده است با رعایت موازین زیست محیطی، دفن می کنیم. برای موضوع آب هم همین گونه پایش و اقدام می شود. به این صورت که آب های سنگین در استخرهای تبخیری که کف آن ها از گِل رس پوشیده است و مانع از جذب این آب ها به زمین می گردد، جمع آوری می شود. اما در مورد موضوع هوا که مربوط به شرایط مصرف سوخت مازوت است باید توضیح بدهم که در این باره به محیط زیست هم پاسخ داده ایم و قراردادی هم بسته شده که در آینده، مشعل های واحدهای بخاری، بازسازی شود تا بهینه ترعمل نموده و از میزان آلایندگی هواکاسته شود. از طرف دیگر با کمک شرکت مادر تخصصی و شرکت تولید نیروی برق توانستیم یک اعتبار به صورت فاینانس برای نوسازی واحدهای بخار داشته باشیم که عملیاتی نمودن آن می تواند در کمک به کاهش میزان آلایندگی، تاثیر زیادی داشته باشد. البته این نکته را نباید فراموش کنیم در سال های 91 و 92 که با شرایط تحریم روبرو بودیم، مازوت تولیدی ما خریدار نداشت و می باید برای تداوم تولید بنزین، مازوت در پالایشگاه ها تولید شود و این سوخت هم باید مصرف می شد، اما با رایزنی ها، تلاش های فراوان و مساعدت های مسئولان استانی و کشوری، خوشبختانه، هم اکنون سهمیه سوخت مصرفی ما از گاز طبیعی افزایش یافته و به دنبال آن، میزان مصرف سوخت مایع، بسیار کاهش یافته است.
مدیرعامل نیروگاه در ادامه افزود: 3 پارامتر(NOX، CO و SOX) برای اندازه گیری آلایندگی هوا داریم که هم اکنون این پارامترها کمتر از مقداری است که از سوی سازمان حفاظت از محیط زیست به عنوان آلارم تعریف شده است.
در ادامه ی نشست خبری، خبرنگاران به طرح پرسش هایی دیگر پرداختند که از سوی مدیرعامل نیروگاه به آن ها پاسخ داده شد.
در پایان، اصحاب رسانه با بازدید از بخش های مختلف شرکت، با فرآیند تولید برق در این نیروگاه آشنا شدند.